Informace o nás

Mažoretky Kostelec nad Orlicí

Když se řekne „mažoretky Marlen“, určitě není mnoho lidí, kteří by toto spojení v současné době v Kostelci nad Orlicí neznali.
Ale pojďme se vrátit na úplný začátek do doby, kdy by si naopak pod tímto názvem nepředstavil nikdo nic, kdy mažoretky začaly vznikat pod vedením paní Radky Voborníkové z Tutlek a pod hlavičkou DDM Kostelec nad Orlicí, tedy do roku 2000. Oddíl měl tehdy 13 členek, které se s chutí vrhly do tohoto dnes už „mažoretkového sportu“. Každý začátek něčeho nového je hodně těžký, to by vám mohla potvrdit, jedna ze současných vedoucích, Denisa Kalousková, která byla právě jednou z těch prvních 13 děvčat – mažoretek. Vznikly tak první choreografie s hůlkou a začaly se objevovat při různých akcích v Kostelci a v blízkých Častolovicích. Protože je to sport a zároveň tanec „koukavý“ a krásný, když nastoupí děvčata v kostýmech, stejně učesaná, natřpytkovaná a oblečená, netrvalo dlouho a oddíl se rozrostl na 19 děvčat. A začaly se ukazovat v dalších okolních obcích a městech – Rychnov n. K., Vamberk, Potštejn, Olešnice.
V roce 2002 – 2003 i přes změnu vedoucí mažoretek, přišla paní Alena Koissová, se nadále hlásila nová děvčata ve velkém věkovém rozsahu, proto musely vzniknout 2 oddíly věkově rozdělené. V této době se ke klasické mažoretce s hůlkou přidala druhá disciplína mažoretkového sportu – choreografie s pompony (třásněmi). Už nestačil jeden trénink za týden, děvčata se začala scházet dvakrát, někdy i třikrát týdně na trénincích obou mažoretkových disciplín. A ve stejné době začaly „mažoretkové letní tábory“ ve Vysoké Srbské, kde se děvčata pod vedením zkušených trenérek z kvalitních mažoretkových oddílů učila nové obtížnější prvky a všechny další dovednosti, které k tomuto sportu patří.
A opět přišla změna. V roce 2003 – 2004 přebírají mažoretkové oddíly celkem s 37 děvčaty Lenka Malíková a Radana Fialová. Už to nejsou jen malá lokální vystoupení, ale přidaly se velké mažoretkové přehlídky v Jaroměři a Hradci Králové, a první soutěžní krůčky na MČR malých formací v Hronově. Sandra Fialová, Eva Demeterová, Karolína Malíková, Radka Voborníková, Karolína Rosická a Denisa Kalousková okusily jako první z kosteleckých mažoretek atmosféru kvalifikace na Mistrovství ČR v mažoretkovém sportu.
V roce 2005 už navštěvuje mažoretkový kostelecký oddíl přes 50 dívek od nejmenších čtyřletých po nejstarší patnáctileté. Mažoretkový sport se samozřejmě vyvíjí stejně jako jiné sporty, a tak se musí přidávat na obtížnosti prvků, dokonalosti provedení a tím i na intenzitě tréninků. Proto většina děvčat doplňuje mažoretkovou průpravu dalšími aktivitami – sportovní gymnastika, moderní tanec, balet. Píle, snaha, vytrvalost přinesly první větší společný úspěch v roce 2005, kdy se děvčata probojovala přes kvalifikaci a semifinále do finálových soutěží MČR choreografií s pompony v Písku.
Píše se rok 2006 – 2007 a tým vedoucích se rozšířil o další členku – Martinu Kalouskovou. Cvičíme, posilujeme, tančíme a chceme být stále lepší a lepší. Není možné se podrobně rozepisovat o úspěších v dalších letech, protože nárůst byl skutečně velmi strmý a úspěšnost měla a má stále rostoucí tendenci. Vše se může každý, kdo má zájem o tento krásný a neobvyklý sport, dozvědět v kronikách mažoretkového oddílu a na každoročních galapředstaveních všech kosteleckých oddílů „Odpoledne s tancem“. V roce 2007 se mažoretky osamostatnily a bylo založeno občanské sdružení Mažoretky Kostelec nad Orlicí, o.s. Stejně jako se neustále rozrůstala členská základna (70 dívek) musel se rozrůstat i tým trenérek, přišla paní Jana Röszlerová a do trénování jednotlivých oddílů se začaly zapojovat i nejstarší mažoretky. Karolína Malíková, Denisa Kalouskova, Sandra Fialová a Jessica Röszlerová vnesly do choreografií nové moderní dravé pojetí mažoretkového tance a tím velmi zatraktivnily tento sport pro děvčata. A není to nic zvláštního, protože za sebou mají všechny čtyři minimálně 15 let aktivního zapojení do tréninků a soutěží velkých formací a sóloformací. Výsledkem těchto změn bylo, že pomalu, pomaloučku se s desátých a devátých míst na MČR začala stávat místa pátá, čtvrtá a třetí v konkurenci špičkových skupin z celé republiky (Vyškov, Ostrava, Valtice, Jeseník, Náchod, Blatná apod.).
Máme rok 2016, členská základna je stabilně kolem 90 děvčat od 5 do 19 let a držíme se stále na špici mezi nejlepšími skupinami v ČR, což dělá ohromnou radost nejen nám vedoucím, ale i děvčatům, jejich rodičům a všem příznivcům mažoretek v Kostelci. Všichni dobře vědí, jaká dřina se za úspěchy skrývá, a že to stojí opravdu za to.